wynika głównie z ogromnego zapotrzebowania na węgiel w naszej gospodarce i gospodarstwach domowych. Węgiel ten jest wykorzystywany nie tylko do ogrzewania naszych domów czy mieszkań, lecz także do produkcji energii elektrycznej. Taki sposób produkcji energii elektrycznej przekłada się również na coraz wyższe rachunki za prąd.
Na szczęście pojawiło się wyjście z tej patowej sytuacji. Jest nim energia odnawialna. Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem środowiska zwiększa się świadomość ekologiczna Polaków. Odnawialne źródła energii mogą służyć nie tylko do produkcji prądu elektrycznego. Można za ich pomocą podgrzewać również wodę, z której korzystamy. Wymagane tutaj będą kolektory słoneczne. Jednak zanim zaczniemy korzystać z dobrodziejstw energii odnawialnej musimy zaprojektować odpowiednią instalację a następnie znaleźć dogodne źródło finansowania jej budowy. Moc takiej instalacji nie powinna przekraczać w znacznym stopniu naszego realnego zapotrzebowania. Planując finansowanie powinniśmy też zapoznać się z ofertą rządowego wsparcia dla takich inwestycji. Rozsądnie zaprojektowana instalacja pozwoli nam cieszyć się ze wszystkich zalet, jakie posiada fotowoltaika. Podstawową zaletą będą bez wątpienia znacznie niższe rachunki za prąd, dzięki którym inwestycja powinna zwrócić się w dość krótkim okresie kilku lat. Będziemy również uodpornieni na wahania cen energii elektrycznej na rynku.
Tradycyjne elektrownie oparte o technologię węglową
Ciągle rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że musimy szukać nowych jej źródeł. Tradycyjne elektrownie, oparte o technologię węglową, są wyjątkowo uciążliwe dla środowiska, powodując jego zanieczyszczenie, a w efekcie globalne ocieplenie. Dlatego tak ważna jest energia odnawialna, na którą coraz częściej zwracają uwagę nie tylko najbardziej rozwinięte kraje. Po energię odnawialną sięgają też kraje turystyczne, ponieważ pozwala ona zachować nieskażoną przyrodę. Bardzo często mówi się o fotowoltaice oraz kolektorach słonecznych. Nie są to pojęcia tożsame, choć zarówno fotowoltaika, jak i kolektory wykorzystują energię słoneczną. W przypadku fotowoltaiki energia słoneczna jest przekształcana w specjalnych urządzeniach, które występują w postaci paneli, w energię elektryczną. W wielu krajach tworzy się specjalne farmy fotowoltaiczne, gdzie całe połacie paneli produkują spore ilości czystego prądu elektrycznego. Natomiast kolektory słoneczne to urządzenia, które przetwarzają energię Słońca na ciepło. W ten sposób doskonale można podgrzewać wodę czy wykorzystywać to ciepło do ogrzewania domów. Nawet niewielkie kolektory zamontowane na dachu mogą dać całkiem spore oszczędności. Choć same urządzenia i ich montaż do najtańszych nie należy, to jednak inwestycja dość szybko się zwraca. Sporym atutem jest też zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, ponieważ energia cieplna tak uzyskana jest wyjątkowo czysta. Każda kolejna generacja czy to paneli fotowoltaicznych czy kolektorów jest coraz bardziej wydajna.
Jak widać energia odnawialna ma obecnie
Korzyści płynące z instalacji kolektorów słonecznych są oczywiście bardzo duże. Fotowoltaika obecnie jest coraz popularniejszym źródłem energii odnawialnej w Polsce. Na rynku znajdziemy sporo firm, które zajmują się właśnie wykonaniem instalacji fotowoltaicznej. Jednak przed samym montażem musimy zastanowić się, jaka moc systemu będzie nam tak naprawdę potrzebna. Przed dokonaniem obliczeń, warto wiedzieć, że kolektory słoneczne charakteryzują się najczęściej potrzebą okresowych przeglądów technicznych, serwisów oraz innych czynności z nimi związanych. Natomiast same panele fotowoltaiczne są tak właściwie bezobsługowe. Sprawia to, że sporo osób decyduję się na taką instalację właśnie teraz, ponieważ dodatkowo obecnie urzędy są w stanie przyznać dodatkowe dofinansowania na takie działania. Jak widać energia odnawialna ma obecnie same plusy.
Wiemy już, że fotowoltaika ma przed sobą świetlaną przyszłość. Jeżeli zdecydujemy się osobiście na taki montaż, to warto na początek dowiedzieć się, ile średnio energii zużywa nasz dom. Pomoże nam to w doborze oraz ustaleniu potrzebnej mocy paneli fotowoltaicznych w taki sposób, aby była odpowiednia dla naszego domu. W tym celu warto przeanalizować otrzymywane rachunki z zakładu energetycznego. Wymagane do tego będzie również znajomość zasad rozliczania energii w postaci opustów. Moc instalacji dobiera się również na podstawie dokładnych pomiarów oraz analizy samej lokalizacji naszego domu. Gdy będzie usytuowany niezbyt korzystnie, to bardzo możliwe, że moc paneli będzie musiała być większa.